Haydi Tüm Çocuklarımıza Oyuncak Hediye Edelim Projesi

Projenin Adı: ‘Haydi Tüm Çocuklarımıza Oyuncak Hediye Edelim’
 
Proje Kapsamında Destek Alınan Kurumlar:
Çankaya Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü Toplumsal Dayanışma Merkezleri
Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Meslek Topluluğu
 
Proje Sorumluları:
Sosyal Çalışmacı; Gizem TANRIVERDİ GÜNEŞ
Sosyal Çalışmacı; Yonca GÜZEL
 
Projenin Gerekçesi:
Van Geri Gönderme Merkezi’nde aileleriyle beraber kalan çocuklarımızın vakit geçirebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri herhangi bir imkânlarının (oyun odası, oyuncak, v.s.) olmaması, sürekli kapalı ortamda anneleriyle beraber kalmalarından kaynaklanan sıkıntılar, çocukların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeleri için yaşlarına uygun oyuncaklarla oyun oynama gereksinimi.
 
Projenin Amacı:
Geri Gönderme Merkezi’nde aileleriyle beraber kalan çocuklarımızın kendilerine hediye edilen oyuncaklar aracılığıyla keyifli vakit geçirebilmelerini sağlamak, kapalı ortamda sıkılmalarını önlemek, ailelerinin yaşadıkları stresten ve ‘gelecek belirsizliği’ endişesinden onları hediye edilen oyuncaklar aracılığıyla biraz olsun uzak tutmak ve arkadaşlarıyla birlikte oyuncaklarla oynarken sosyalleşmelerine destek olmak.
 
Projenin Hedefleri:
Oyuncak bağışı yapabilecek kurumlarla iletişime geçip oyuncak temin etmek ve belirli aralıklarla Geri Gönderme Merkezimizde kalan tüm çocuklara bir daha kendilerinden geri alınmamak koşuluyla bu oyuncakları hediye etmek hedeflenmiştir. İlk olarak Çankaya Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü Toplumsal Dayanışma Merkezleri ve Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Meslek Topluluğuyla iletişime geçilmiş, kurumlardan Van Geri Gönderme Merkezi’nde kalan yabancı uyruklu çocuklar için oyuncak istenmiştir.
 
Projenin Hedef Kitlesi:
Van Geri Gönderme Merkezi’nde kalan tüm çocuklar.
 
Proje Uygulama Takvimi:
Oyuncaklar 2015 yılında belirli aralıklarla temin edilmiş, kurumumuza ulaştıkça çocuklara ilk dağıtımı Sosyal Çalışmacılar tarafından yapılmıştır, ilk dağıtımdan sonra kalan oyuncakların dağıtımlarına uygun görülen zamanlarda devam edilmesine karar verilmiştir.
 
Projenin Mali Kaynakları ve Maliyeti:
Projenin kurumumuza herhangi bir maliyeti yoktur, oyuncaklar bağış yoluyla alınmakta ve kurumların imkânları ölçüsünde araçlarla getirilmektedir.
Çocuklar için temin edilen oyuncaklar araçla Ankara’dan Van’a Çankaya Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü Toplumsal Dayanışma Merkezleri ve Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Meslek Topluluğu destekleriyle gönderilmiştir. Geri Gönderme Merkezi’ndeki çocuklara Sosyal Çalışmacılar aracılığıyla oyuncaklar hediye edilmiştir

Kayıt: 10.12.2015
Güncelleme:10.12.2015
Paylaş
WS05