Çocuk Oyun Odası Projesi

Projenin Adı:  “Çocuk Oyun Odası Oluşturuyoruz!”
 
Proje Sorumluları
Sosyal Çalışmacı Gizem TANRIVERDİ GÜNEŞ
Sosyal Çalışmacı Yonca GÜZEL

Projenin Başlangıç Tarihi:  25.05.2015

Projenin Gerekçesi:
Geri Gönderme Merkezinde aileleriyle birlikte kalan yabancı uyruklu çocukların sosyalleşebilecekleri ve keyifli zaman geçirebilecekleri bir imkânları yoktur. Çocuklar kapalı ortamdan sıkıldıkları için annelerine daha çok bağlanmakta, ağlayarak kendilerini ifade etme çabası içerisine girmekte ve annelerine de huzursuzluk çıkarabilmektedirler. Bu durumdan sıkılan ebeveynler de zaman zaman bunalıp tarafımıza çocuklarının çok sıkıldığını, çocuklarının huzursuzluklarıyla artık baş edemediklerini ifade etmişlerdir.
Çocukların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeleri için sosyal faaliyetlerle desteklenmeleri, oyun oynamaları, eğitici-öğretici etkinlikler yaptırılması gerekmektedir. Bu nedenle çocuklarımız için etkinlik düzenlenebilecek bir faaliyet odasına ve oyun oynayabilecekleri içerisinde oyuncakların bulunacağı bir oyun odasına ihtiyaç duyulmuştur.
 
Projenin Amacı:
Geri Gönderme Merkezinde kalan çocukların zamanlarını keyifli geçirmelerini sağlamak, yapılacak etkinliklerle gelişimlerine katkıda bulunmak, kapalı ortamda kalmaktan kaynaklanan huzursuzlarını biraz olsun gidermek, beraber aynı ortamda kaldıkları diğer çocuklarla kaynaşmalarını sağlamak sosyalleşmelerine destek olmak ve kendi yaş gruplarından çocuklarla keyifli vakit geçirmelerini teşvik etmek amacıyla Merkezimizin sınırları içerisinde müsait bir odada öncelikle Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan malzeme desteğiyle “Çocuk Oyun Odası Oluşturuyoruz!” projesine başlanmıştır.
 
Projenin Hedef Kitlesi:
Geri Gönderme Merkezinde kalan tüm çocuklar.
 
Projenin Uygulanacağı Yer:
Geri Gönderme Merkezi’nde kadınlar bölümünde yer alan etkinlik odalarından birisi ‘Çocuk Oyun Odası’ olarak düzenlenmiştir.
  
Projenin Mali Kaynakları Ve Maliyeti:
Çocuk Oyun Odasının oluşturulabilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne resmi yazı yazılmış ve çocuklar için her türlü malzeme ( muhtelif kırtasiye malzemeleri ve çocuk oyuncakları ) talebinde bulunulmuştur. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından talebimiz olumlu karşılanmış ve imkânları doğrultusunda kurumumuza malzeme aktarılmıştır.
Milli Eğitim İl Müdürlüğünden alınan malzemeler:
  • Resim kâğıdı ve resim kartonları
  • Renkli el işi kâğıtları, yapıştırıcılar, bantlar gibi çeşitli kırtasiye malzemeleri
  • Parmak boyaları
  • Küçük yaş grupları için masa ve sandalye
  • Muhtelif çocuk oyuncakları
Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Topluluğunun daha önceden çocuklara göndermiş olduğu oyuncaklar da Çocuk Oyun Odasına aktarılmıştır. Çocuk oyun odası şeklinde planlanan odaya kurumumuzun yemekhanesinde bulunan masalardan ve sandalyelerden de çıkarılmıştır. Küçük yaş grubundaki çocuklar için Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından verilen masa ve sandalyeler odaya yerleştirilmiştir. Odanın tabanı halıyla kaplanmıştır.

Kayıt: 9.12.2015
Güncelleme:9.12.2015
Paylaş
WS05