GERİ GÖNDERME MERKEZLERİNİN DENETİMİ

Geri Gönderme Merkezimi Valilik koordinesinde Vali Yardımcısı Başkanlığında kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan komisyon marifetiyle iki ayda bir haberli ve ayda bir kez habersiz olmak üzere periyodik olarak denetimi yapılmaktadır.

Bilindiği üzere, yasadışı göç kapsamında değerlendirilen 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na göre idari gözetim altına alınan yabancıların idari işlemleri tamamlanıncaya kadar Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezinde misafir edilmektedir.
Bu merkezler uluslararası standartlar ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde barınanların insani yaşam koşullarının gerektiği gibi sağlanması amaçlanarak başta yaşam koşulları açısından olmak üzere denetlenmesi gerekmektedir.
Bu kapsamda; Valilik koordinesinde Vali Yardımcısı Başkanlığında kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan komisyon marifetiyle iki ayda bir haberli ve ayda bir kez habersiz olmak üzere periyodik olarak, ilimizde hizmet vermekte olan Erciş Yolu 7. Km ‘de bulunan Van Geri Gönderme Merkezi de denetlenmektedir.
Yapılan bu denetimlerde, barınanların aile, kadın ve erkek olmak üzere ayrıştırılmış bölümlerden oluşmakta olup; sabah, öğle ve akşam üç öğün yemek imkânı sağlandığı, her daim sıcak su imkânının olduğu, merkezde bir doktor ve bir hemşirenin bulunduğu, aynı zamanda hastaneye sevk işlemlerinin de İl Göç İdaresi Müdürlüğünce yerine getirildiği, merkezin dış güvenliğinin genel kolluk, iç güvenliğinin ise özel güvenlik görevlilerince sağlandığı, barınanların boş zamanlarını geçirebileceği spor alanları(Basketbol ve Voleybol) oluşturulduğu, ayrıca merkezde bulunan çocuklar için çocuk oyun odası oluşturulduğu görülmüştür.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Geri Gönderme Merkezi Denetim Komisyonu 
Kayıt: 1.7.2016
Güncelleme:5.12.2016
Paylaş


WS05